Sat, 18 Sep 2021

TOKYO, Aug. 2 (Xinhua) -- Following are the medalists at the Tokyo Olympic Games on Monday, August 2:

Athletics:

Men's long jump:

Gold: Miltiadis Tentoglou, Greece

Silver: Juan Miguel Echevarria, Cuba

Bronze: Maykel Masso, Cuba Women's 100m hurdles:

Gold: Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Rico

Silver: Kendra Harrison, United States

Bronze: Megan Tapper, Jamaica Women's dicus:

Gold: Valarie Allman, United States

Silver: Kristin Pudenz, Germany

Bronze: Yaime Perez, Cuba

Men's 3000m steeplechase:

Gold: Soufiane El Bakkali, Morocco

Silver: Lamecha Girma, Ethiopia

Bronze: Benjamin Kigen, Kenya Women's 5000m:

Gold: Sifan Hassan, Netherlands

Silver: Hellen Obiri, Kenya

Bronze: Gudaf Tsegay, Ethiopia Badminton:

Women's doubles:

Gold: Greysia Polii/Apriyani Rahayu, Indonesia

Silver: Chen Qingchen/Jia Yifan, China

Bronze: Kim Soyeong/Kong Heeyong, South Korea Men's singles:

Gold: Viktor Axelsen, Denmark

Silver: Chen Long, China

Bronze: Anthony Sinisuka Ginting, Indonesia Shooting:

Men's 25m rapid fire pistol:

Gold: Jean Quiquampoix, France

Silver: Leuris Pupo, Cuba

Bronze: Li Yuehong, China Men's 50m firle 3 positions:

Gold: Zhang Changhong, China

Silver: Sergey Kamenskiy, ROC

Bronze: Milenko Sebic, Serbia Weightlifting:

Women's 87kg:

Gold: Wang Zhouyu, China

Silver: Tamara Yajaira Salazar Arce, Ecuador

Bronze: Crismery Dominga Santana Peguero, Dominican Republic Women's over 87kg:

Gold: Li Wenwen, China

Silver: Emily Jade Campbell, Britain

Bronze: Sarah Elizabeth Robles, United States Equestrian:

Eventing jumping team:

Gold: Britain

Silver: Australia

Bronze: France Eventing individual jumping:

Gold: Julia Krajewski, Germany

Silver: Tom Mcewen, Britain

Bronze: Andrew Hoy, Australia Gymnastics:

Men's rings:

Gold: Liu Yang, China

Silver: You Hao, China

Bronze: Eleftherios Petrounias Women's floor exercise:

Gold: Jade Carey, United States

Silver: Vanessa Ferrari, Italy

Bronze: Mai Murakami, Japan

Angelina Melnikova, ROC Men's vault:

Gold: Shin Jeahwan, South Korea

Silver: Denis Abliazin, ROC

Bronze: Artur Davtyan, Armenia Cycling track:

Women's team sprint:

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: ROC Wrestling:

Men's Greco-Roman 60kg:

Gold: Luis Alberto Orta Sanchez, Cuba

Silver: Kenichiro Fumita, Japan

Bronze: Walihan Sailike, China

Sergey Emelin, ROC Men's Greco-Roman 130kg, 20:00

Women's freestyle:

Gold: Aline Rotter Focken, Germany

Silver: Adeline Maria Gray, United States

Bronze: Yasemin Adar, Turkey

Zhou Qian, China

More Indonesia News

Access More

Sign up for Indonesia News

a daily newsletter full of things to discuss over drinks.and the great thing is that it's on the house!